LUTY – ogloszenia

1. We wtorek 13 lutego; czwartek 22 lutego oraz wtorek 27 lutego nie będzie Mszy św.

2. ŚRODA POPIELCOWA – wypada 14 lutego – rozpoczyna WIELKI POST

będą 2 mszę św: o godz. 11.00 i 19.00. W czasie Mszy św. posypanie głów popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci.

Środa Popielcowa – obowiązuje post ścisły (3-krotny posiłek bezmięsny). Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych zachęcam także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. Droga Krzyżowa – w każdy piątek po Mszy św. – godz. 19.30.  – przed msza św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

4. Gorzkie Żale w naszej parafii śpiewamy w  niedzielę 20 minut przed mszą św. o godz. 9.00  i  18.00 – zachęcam do udziału.

5. Zachęcam do korzystania Wielkim Poście z sakramentu pokuty – codziennie przed Mszą św. w ciągu tygodnia – żeby nie zostawić tego na ostatnie dni bo może nie być wtedy takiej możliwości.

Wielki Post – Niezwykły czas

W środę rozpocznie się Wielki Post i będzie trwał 40 dni. Zakończy się w Niedzielę Palmową. Upamiętnia on czas, który Jezus spędził na pustyni przygotowując się przez modlitwę i post do nauczania, leczenia nie tylko ciał, ale przede wszystkim dusz, rozgłaszania boskiego miłosierdzia, nawoływania do pokoju między ludźmi.

Ten czas ma nas przygotować do przeżywania największego święta chrześcijan, do Wielkanocy. Jest to dla nas niezwykły czas, ale zanim zabrzmi radosne Alleluja i będziemy wielbić Pana za cud zmartwychwstania, przez 40 dni będziemy trwać w duchu pokuty.

No właśnie „pościć”, co to właściwie znaczy, na czym to polega? Czy na tym, aby wyrzec się jedzenia słodyczy (to będzie tylko dieta religijna), czy może zrezygnować z oglądania telewizji? Czy chodzi o to, aby stękać i pokazywać innym jacy jesteśmy nieszczęśliwi? Wydaje się, że nie. Bardziej chodzi o duchowy wymiar Wielkiego Postu. Możemy to sprawić, jeżeli połączymy post z modlitwą i jałmużną.

modlitwa – to cisza spotkania z Bogiem, w tym pędzącym i głośnym świecie brakuje nam chwil ciszy w których możemy się zatrzymać i pomyśleć. Porozmawiać z Bogiem o sobie, o swoich problemach, o życiu

post – to opanowanie swoich słabości i wad, każdy z nas je ma…. chodzi o to żeby w ciszy modlitwy je dostrzec i próbować poprawić. Zobaczyć kto jest mocniejszy czy ja, czy moja wada, słabość… Trzeba to zrobić – dla siebie i dla innych – by innym ze mną było lepiej…

jałmużna – to otwarcie na drugiego człowieka, to dar z siebie. Nie chodzi o wrzucenie dla biednych paru groszy, bez których i tak dam sobie rade, ale o miłość dla innych. Trzeba opanować swój egoizm, myślenie o sobie i otworzyć się na drugiego człowieka. Kochać to pragnąć szczęścia dla innych szczególnie tych najbliższych

Każdy z nas powinien szukać okazji do czynienia dobra wspartego modlitwą. Możliwości jest dużo i warto zastanowić się komu możemy pomóc. Chcąc dobrze przeżyć ten czas, warto zrobić sobie także rachunek sumienia i udać się do konfesjonału, żeby Pan Bóg wybaczył nasze grzechy i umocnił nas w naszym postępowaniu, abyśmy umieli jak Pan Jezus na pustyni odmówić szatanowi, kiedy przyjdzie nas kusić i byśmy mieli siłę i odwagę wyrzucić wszelkie zło z naszego serca i życia. Warto zajrzeć w swoje życie i zobaczyć co można w nim zmienić aby być bardziej szczęśliwym i aby szczęśliwi byli nasi bliscy

Loading