ogłoszenia

1. W niedziele 7 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywana uroczystością Trzech Króli, obchodzimy w Kościele już od IV wieku. Głosi ona, że Syn Boży posłany przez Ojca na świat objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem, że i poganie zostali powołani do wiary. Podczas Mszy Świętej poświęcamy kredę. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań C + M + B 2018. Znaczy to „Christus Mansionem Benedicat” – czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)” (niektórzy tłumaczą to: „Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu”).

 W związku z powyższym trzeba też powiedzieć, że dwukrotne pojawiające się „+”, to nie „plusiki”, tylko „krzyżyki” – znak błogosławieństwa.

 K M B wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie „C” zastępować polskim „K”. W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe „K M B” z inicjałami imion trzech mędrców.

Ten znak (C + M + B 2018) stanowi też wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego zwyczaju!

Przed mszą św. o godz. 11.00 organizować będziemy Orszak Królewski – bardzo proszę zwłaszcza dzieci o przebranie się w różne stroje – królów, rycerzy, księżniczki i zrobienie KORON – WSPÓLNIE udamy się do betlejemskiej stajenki i oddamy cześć Jezusowi

2. Kurs przedmałżeński. Rozpoczęcie kursu w sobotę 27 stycznia po Mszy św. Będzie 5 spotkań, które zawsze będą odbywać się po Mszy św. Zapisywać można się przez cały styczeń w zakrystii